letenje
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vojna Akademija Vojske Srbije

2 posters

Go down

Vojna Akademija  Vojske Srbije Empty Vojna Akademija Vojske Srbije

Post  SINGAPURCANAC Wed Dec 29, 2010 12:17 am

Ovaj topic bi trebao primarno da se bavi Vojnom Akademijom VS,mesto gde sada uglavnom pocinje karijera Oficira/pilota i ostalih specijalnosti. Kazem uglavnom zato sto su i neki drugi putevi moguci ali je Vojna Akademija najcesci put a po meni i najsigurniji.

Akademija se nalazi na Banjici u Beogradu, i moze se reci da je pozicija perfektna iz raznih uglova gledano.

Istorijski gledano vuce korene od samih pocetaka Vojnog skolstva prvo u knezevini Srbiji XIX veka,pa preko Kraljevine ,pa SHS,pa kraljevine Jugoslavije, pa one druge Jugoslavije, pa trece ,pa perioda drzavne zajednice Si CG, i na kraju ,Republike Srbije.

Trenutna pozicija i gradjevine su uglavnom nastale u doba dok je to bio objekat Vojne Akademije KoV JNA tj posle drugog svetskog rata, i moze se reci da je cak i zanimljiva u arhitektonskom i organizacionom smislu.

Iz perioda kad sam ja bio u njoj ,a mislim da nije puno toga od tada promenjeno, najkvaliteniji deo je definitivno Multifukcionalna sala,tj sale za fizicko vaspitanje sa bazenom i ostalim sportskim objektima i streljana koja je stvarno dobra.

kabineti,sale za predavanje i ostalo prate neki opsti nivo drustvenog i vojnog standarda,dok se o internatskom delu moze diskutovati. Mada mislim da mu je devedesetih kvaka bila u prevelikom broju ljudi sto danas sigurno nije slucaj. ali neka me neko ispravi tamo gde gresim.

sad zasad bih se sudrzao o komentaru koji se odnosi na organizaciju nastave, mozda se nesto promenilo u zadnjih 13 godina,kao i o smerovima,nacinu skolovanja, predmetima ,profesorima i ostalim nastavnim aktivnostima, prednost cu dati onima koji sada rade/studiraju na Akademiji,milsim da ce njihovi komentari biti znacajnije precizniji.

ono sto ja sa sigurnoscu znam i verujem da i drugi dele misljenje Vojna akademija je dobra opcija za nekog ko ima 18 godina i zeli bi da proba nesto izazovnije.

za razliku od ostalih gradjanskih fakulteta,Vojna akademija je uvek pravila razliku izmedju dece i ozbiljnih ljudi. U Srbiji je nazalost u jednom teskom periodu podelila sudbinu drzave ,naroda i Vojske te im verovatno predstoji dug put da dostignu potrebnu velicinu i mesto u drustvu ali ja verujem ad ce se zaposleni na istoj i izboriti s izazovima modernog vremena.

za onog ko je hteo akademija je mogla da bude vise nego izvrsna odskocna daska kako u opste kulurnom razvoju tako i u sferi znanja.
mnogi diplomci te iste Akademije napravili su izuzetne karijere u profesionalnom smilsu sirom sveta. Akademija u njihovim slucajevima je bila perfektno mesto za sticanje znanja. naravno da uvek ima i onih drugih koji do zvanja stizu i uz manji trud ali ko hoce da uci i napreduje Akademija je podjednako dobar okvir kao i najbolji Fakulteti i Univerziteti u drzavi. i privatni i drzavni.

U mnogim zemljama,a narocito zemljama zapdne i anglosaksonske orjentacije ,Vojne akademije su vrhunsko mesto,gde se skoluju vrhunski kadrovi. Do najozbiljniji radnih mesta put vodi preko Vojne akademije,bez izuzetka i to vec stotinama godina tako,bez diskusije.
Kod nas nije bas, ali ne znaci i da nece.

Nek ovo bude uvod u temu Vojne Akademije,a tu smo da damo odgovore ....
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Vojna Akademija  Vojske Srbije Empty Re: Vojna Akademija Vojske Srbije

Post  japanac Thu Mar 24, 2011 1:46 am

Kratke smjernice za Vojnu Akademiju , bazirane na licnom iskustvu i misljenju.
U vrijeme dok sam ja studirao zvala se VA Vojske Jugoslavije, a sad je Vojske Srbije, studirao sam na odsjeku Avijacija.

Na pitanje:
-da li studirati na Vojnoj Akademiji? Moj odgovor je da.

Naravno sve zavisi od toga sta zelite uraditi sa svojim zivotom, koje su vase sklonosti, interesovanja , karakterne osobine i imovinsko stanje( u moje vrijeme na VA nije bilo djece od bogatasa, mozda je sada drugacije).
Velika manjina je onih koji su propali kao grcka u (karijernom smislu), a poznajem mnogo njih koji su puno uspjeli kako u Vojsci tako i na raznim drugim mjestima i zemljama: UN osoblje, Bankari i brokeri, piloti, kotrolori letenja, direktori, politicari itd..

-da li se moze nauciti nesto korisno sto je upotrebljivo kasnije u karijeri i zivotu? Da.

- da li se isplati (prepozna) licni rad,trud,postenje,povjerenje..itd? Da

- da li je nastava kvalitetna? Da, bolja je nego na mnogim civilnim fakultetima.

-da li je radno osoblje (profesori) spremno da vam pomogne, raspolozivo kada ga trebate, otvoreno za kritike, postuje vas kao licnost? Velikom vecinom Da, naravno ako to zasluzujete svojim osobinama navedenim u predhodnoj tacki.

- da li je VA dobra opcija za lijenog studenta koji nije spreman na puno odricanja (kako povremenog strebanja tako i kopanja rovova na 35 stepeniC u trajanju od par nedelja bas pred ispitni rok) ? Ne

-da li je VA dobra opcija za studenta koji je povucen u sebe, stidljiv, nije spreman rizikovati, nema svoje Ja, slijepo slusa druge, zeli puno da streba svaki dan? Neee

- da li se ispiti i problemi mogu lako rijesiti ako poznajete prave ljude i uz malo para, ako ste ulizica, ako ste spremni da zeznete bliznjega svoga?Neeeeeeee

- da li ima istinskog drugarstva koje vas drzi za vrijeme studiranja i koje ostaje kasnije za cijeli zivot? Naravno Da, ovdje je vecinom pravilo kako pruzite tako vam se i vraca

- da li medju studentima ima supaka, prevaranata, lazova, licemjera,lopova,izdajica. Da ima, ali u manjini su (makar su bili u mojoj klasi)

Takodje je pozeljno da student moze popiti vecu kolicinu alkohola i da to dobro podnosi, posto se nekako cesto nadjete u situacijama kada je ova osobina dobro dosla:-)), da je spreman stici i uteci i na strasnom mjestu postojati, pobiti se kad je natjeran na to i da bi zastitio drugara, jebati sta se nudi u datom trenutku (posto cesto nema vremena za biranje) ..itd



japanac

Posts : 7
Join date : 2011-01-13

Back to top Go down

Vojna Akademija  Vojske Srbije Empty Re: Vojna Akademija Vojske Srbije

Post  SINGAPURCANAC Thu Mar 24, 2011 11:04 am

Hvala prijatelju. Usuduio bih s e da dodam na tvoje komentare sledece:
da li je nastava kvalitetna? Da, bolja je nego na mnogim civilnim fakultetima
Izvod iz konkursnih uslova,kad smo mi studirali,za mesto profesora Navigacije:
-Minimum 2000 sati naleta
-Zlatni letacki znak
-Komadanstko iskustvo
-nastavnik letenja
- CPL,commercial pilot license, iako vojska definitivno nikad nije volela da bilo ko ima civilne papire, za profesora navigacije je bio uslov.
.....

Moze da prica ko sta hoce,ali 2000 sati i zlatni letacki znak su definitivno mera vrednosti kad pricamo o tome da li se neko razume ili ne razume u navigaciju,npr.
A kontra ovoga upoznao sam profesora kontrole letenja sa eminentnog civilnog fakulteta koji nikad u zivotu nije radio kao KL. Ostavio me covek u rebusu. A ekspert. lol!



kako povremenog strebanja tako i kopanja rovova na 35 stepeniC u trajanju od par nedelja bas pred ispitni rok) ? Ne

to je glavna kvaka studiranja na VVA. Izvod iz mog mesecnog rasporeda '94:
- Sedam dana logorovanja
-Jedan dan za povratak i jedan za pripremu
-Grupa "Zabranjeno Pusenje" imala koncert u Letnjoj Basti SKC, dosao u pola tri ujutro
- usmeni iz Matematike
- Sedam dana letenja u Kovinu,
-14 dana ispitnog roka (desetak ispita)
-u toku tih 14 dana priprema za promociju 4 .godini . Ko ne lupa strojak ide na strazu ,dezurstva i ostale aktivnosti.
-drugari iz 4 godine,puni letackih blokova,koji jako mnogo vrede na Banjici, a moraju se pojesti i popiti. Dok im ne istekne rok trajanja. A sta cu drugarima, se pomoci mora. lol!
-I polsednji dan pobedio u nagradnoj igri " Ko ce kasnije stici iz grada. " lol!
-otisao kuci,spakovao stvari i otisao 15 dana more.
lol!
I dan danas me drzi reuma od tog perioda. jocolor

ali tako izgleda kad studiras na Vojnoj akademiji. Tesko je to objasniti nekom sa strane, ali ako neverujete nama raspitajte se. Cucete vrlo slicne price.
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Vojna Akademija  Vojske Srbije Empty Re: Vojna Akademija Vojske Srbije

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum