letenje
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vojna karijera

2 posters

Go down

Vojna karijera Empty Vojna karijera

Post  SINGAPURCANAC Tue Dec 28, 2010 11:40 pm

dok cekammo novi format,ima jedna ideja koja mi se mota po glavi par dana a to je komentar u vezi Vojne karijere.

Nije zanemariv broj mladih ljudi koji ima zelju da studira i stice znanja u okviru vojnog sistema skolstva i da svoju karijeru gradi u Vojsci. Ovaj post ce otvoriti temu o zaposlenju u opstem smislu u Vojsci Srbije, sa akcentom na vazdhoplovna zanimanja ali nikako i ogranicen samo na RV i PVO,ukoliko neko bude imao pitanje ili misljenje o drugim vidovima i rodovima bice omogucena tema ili cemo pronaci odgovor.

s obzirom na cinjenicu da ovaj forum i sajt koji ce uskoro proisteci iz njega ima nameru da pokriva sire podrucje Jugositocne Evrope i da se prvenstveno obraca onima koji razumeju u bukvalnom smislu,ono sto ovde pise, ukoliko bude potrebe i kad clanovi budu smatrali da treba i mogu da povedu temu koja bi bila po strukturi ista kao i ova ali se bude odnosila na neku od vojski iz drugih drzava,ista ce biti podrzana, ali sa akcentom na vojnu karijeru nekoga ko ulazi u tu pricu.

za ostale price koje bi mogli nastati na temu vojske i slicno, otvorenma su oba odeljka i " Mrski Korner" i "Svejedno bice obrisano" .
lol!

ne teba ni ovde zaboraviti da se bavimo primarno dvema stvarima: bezbednoscu vazdusne plovidbe i Karijernim savetovanjem.

Kako sam imao cast,danas sa ove distance na to gledam kao cast i ukazano poverenje, da budem pripadnik prvo JNA,a kasnije i Vojske Jugoslavije, a po nekim merilima sta mi je domovina, dacu sebi za pravo da komentarisem Vojnu karijeru kao opciju unutar Vojske Srbije,jer osim sto sam probao na svojoj kozi jedan meni veoma blizak krug ljudi i dalje radi Vojsci Srbije te stoga mogu da imam uvid u neke stvari i neka pitanja. Ponekad imam utisak da bolje vidim od njih zato sto sam van sistema, ponekad naravno emocije odrade pa shvatim pogresno, ponekad ne znam sve, ali cu s epotruditi da budem lisem emocija i da nekome ko cita ovo bude dobar uvod ukoliko zeli da dalje diskutuje na temu ili ukoliko zeli da proba hleb sa sedam kora.
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Vojna karijera Empty Re: Vojna karijera

Post  SINGAPURCANAC Wed Dec 29, 2010 12:54 am

kako na uporedljiv nacin predstaviti vojnu karijeru. Nikad se nisam slagao sa nacinom na koji e to Vojska radila u vreme dok sma ja bio sa izuzetkom '89,kada je vodjena stvarno zanimljiva kampanja. Cuveni poster sa jednom nogom u patici a drugom u svecanoj uniformi.

Ali da poksuam da predstavim vojni posao,odnosi se na oficirsku poziciju,malo drugacije:

- Challenging enviroment- izazovne pozicije- Ne mozete zamisliti u kakvu Vas budalastinu mogu uvesti naredbe poretpostavljenih.Ocekivace se od Vas da izadjete zivi i zdravi ,kako Vi tako i oni ispod Vas.

- Dinamic carrier- dinamicna karijera- broj onih iznad Vas koji usporavaju vasu karijeru je u proporcionalnom odnosu sa brojem onih koji cekaju da im oslobodite radno mesto

- On time without budget- zuris da bi cekao ,cekas da bi zurio,izreka nastala u ko zna kojoj Vojsci,samo uz cinjenicu da nikad nemas dovoljno sredstava.

-intesive travelling- postoji ozbiljna mogucnost da zivis i radis tamo gde nisi ni sanjao da bi s e mogao obresti . to naravno da nema veze sa cinjenicom gde ti je porodica i prijatelji i gde bi ti voleo da zivis. Ovome treba dodati i ostala sluzbena putovanja koja znaju biti i visenedeljna,a sve na egzoticnim mestima ,kao sto su Peskovi,Pasuljani,Kopaonici, kopnena zona bezbednosti, i slicne podrumske lokacije. cist turizam.

-Adaptation ability- bice situacija kada cete zajedno sa svojom porodicom osetiti ekonomske mere vlade. Preziveti bi bio najprecizniji prevod.

-24/7/365- sve dok ste zaposleni kod trenutnog poslodavca morati imati na umu da predstavljate poslodavca a ne sebe. polsodavca u ovom kontekstu shvatiti sto je sire moguce,narod/drzava/vojska



posto me inspiracija prosla da se malo uozbiljimo. Milsim da Vojna karijera moze biti zanimljiva, finansijski stabilna i konkurentna vecini ostalih zanimanja i paket koji se nudi oficirima je uporedljiv sa slicnim u civilstvu. to tvrdim vec duze vremena i spreman sma na argumentovanu raspravu na tu temu. Tj vrlo je mali broj radnih mesta koja trenutno imaju bolje uslove od oficirskih pozicija u Srbiji. Sve ukupno nema vise od 10 000 hiljada radnih mesta bolje placenih ,ono sto moze da se poredi da se razumemo, od oficirskih radnih mesta, stim sto ni hiljadu nema ocekivanu stabilnost kao oficirska pozicija u Vojsci Srbije.

Ja znam za kolektivni ugovor, o kome mnogi sanjaju u kome doslovce pise:
" generalni direkotor ima odobrenje da otpusti i do 5% radne snage bez odobrenja i konsultacija sa reprezentativnim sindikatom. iznad 5% potreno je dobiti misljenje reprezentativnog sindikata" kraj citata. bilo je u Vojsci svacega ,ali gen dir ,tj . minstar odbrane, nije otpustao nikad 5 %,bez objasnjenja, da se ne lazemo.

-zdravstveno osiguranje je iznad nivoa koje imaju ostali gradjani zaposleni a ne uplacuju privatno ili dodatno osiguranje, nivo socijalne zastite je takodje iznad prosecan,nije bio u proslosti i upitan mu je nivo trenutni,ali treba se okrenuti i oko sebe,pa videti sa cim se ljudi srecu.

-beneficirani radni staz,nesto o cemu 98%zaposlenih moze samo da sanja,

-taman i da je najveca dijabola u pitanju ,napredovanje u karijeri je zagarantovano. za sve ostale karijera puna napredovanja,ucenja, prosirivanja znanja i kontakata, i u velikom broju slucajeva odsustvo dosadne rutine.

U svakom slucaju za nekog ko razmislja , bi li ili ne bi,ja bih rekao probaj. Ono licno smatrao sam samo pilotski poziv zanimljiv i vrednim ali sam vremenom naucio i video i da su mnogi drugi bolje prosli od samih pilota. u principu prica o vojnim pilotskim pozicijama je prenaduvana i potplacena. To potpisujem. Jedina prava satisfakcija je letenje, i to ono sto nekad pretekne, ne standardno. to je stvarno nesto sto se ne moze sresti ni na jednom drugom mestu.

za sada toliko,nadam se ad ce biti postova koji ce otvoreno diskutovati o ovim elementima....

SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Vojna karijera Empty Hajde malo da radim...

Post  cvetko Sun Feb 27, 2011 4:59 pm

Čast sa sobom nosi i određenu količinu obaveza.
Daklem ako sam već ,,tanak,, sa znanjem u moderiranju onda hjd' barem da ponešto napišem da ne bude da svakodnevnica preuzme stalno i surovo težište... Smile
Sin mi kaže ,,Jel' to pišeš nešto kod Singe?,, a ja mu dodajem ,,Ne kod Singe sine, no kod nas...,,
Prethodnih nedelja me stvarno zatrpala lavina obaveza pa nisam ni stizao da se posvetim našem čedu ali hajde da to bar malo popravim.
Moja znanja u okviru mnogih tema na ovom forumu su relativno skromna ali su zato iskustva iz vojske i tog načina letenja solidna.I to što je najbitnije, protežu se kroz raznorazne periode nesrećnih balkanskih dešavanja.
Pa ću probati na raznim mestima ovde demistifikovati pojedine teme iz ,,vojničkih karijera,,...
Tj. nastojaću da se što ažurnije posvetim temama ovog lepo zamišljenog i veoma dobro započetog projekta.
Drugari teško bih mogao za početak, bez dubljih analiza dopuniti prethodne zaključke mog druga (jer su po običaju objektivne i sadržajne...) ali tu sam za odgovor i savete po bilo kom od ovih prethodnih pitanja.
Vojnom letenju na ovim prostorima ne predviđam neku sjajnu budućnost a što se statusa tiče. to je definitvno za dugaaaačku priču...

No tu smo.
Valja se i po nešto raditi da održimo urednom avliju koja će napredovati.

Čujemo se.

Pozdrav,
Vojo.
cvetko
cvetko
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 26
Join date : 2010-11-30
Age : 56
Location : Sjeverozapadna Azija

Back to top Go down

Vojna karijera Empty Re: Vojna karijera

Post  SINGAPURCANAC Sun Feb 27, 2011 11:27 pm

dragi prijatelju ako ti ja moram izvlaciti reci iz usta,da ne kazem iz prstica po tastaturi, onda je lakse da ukinemo internet... Very Happy

Znaci slobodno pisi o svemu. Nemoj da se osecas inferiorno ni u jednoj temi.
Pogotovo ne tamo gde imas i znanja i iskustva.

Treba imati na umu da je Vojska u svakoj od nasatlih drzava znacajan poslodavac i deo opsteg obrazovnog sistema.
I treba reci posteno sto jeste a sta nije u vojnom pozivu.

Ako uspemo akcenat da stavimo an vazduhoplovno orjentisane poslove unutar vojske ,dobro je ,a ako ne , onda raspali po tenkistima. Very Happy

Ja sam malo pokusao na saljiv nacin da kazem neke stvari, javno mnenje je tu da kritikuje, ali evo prilike svima koji hoce i dolazili su u dodir sa temom ,a mnogi jesu, da kazu.

Verujem da ce biti koristi nekom ko ima 18 godina i razmislja "bi li ili ne bi".....

Takodje duboko verujem da su u vecini zemalja vojne karijere jako slicne,kako po prirodi tako i po organizaciji i mogucnostima koje ista pruza. Te iskreni i posteni komentari ne mogu biti ograniceni granicama.
Jednom je neko rekao :
SVE VOJSKE SVETA SU ISTE!

A ja radeci sa pripadnicima stranih oruzanih sila se i uverih u isto.
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Vojna karijera Empty Re: Vojna karijera

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum