letenje
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

4 posters

Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  nikolatutoric Tue Jul 26, 2011 10:52 pm

Na FPZu u Zagrebu postoje dva odsijeka: promet I aeronautika. Na prometu postoji 7 smjerova, dok aeronautika ima dva smjera, pilot I kontrolor letenja. Piloti se dijele po usmjerenjima civilni I vojni pilot.

Kako ja studiram aeronautiku, smjer pilot, usmjerenje civilni pilot, evo nekoliko informacija o studiju, upisu I ostalim potrebnim informacijama koje bi mogle biti od vaznosti za buduce studente.

Prvi korak, nakon zavrsenog srednjoskolskog obrazovanja, je polaganje ispita drzavne mature. Ukratko, drzavna matura je obavezna za sve koji zele postati student u RH. Drzavna matura je zamijenila prijemni ispit. Sastoji se iz dva dijela: obavezni I izborni dio. Obavezni dio sadrzi polaganja ispita iz matematike, stranog jezika I maternjeg jezika . Ispiti iz izbornog dijela se biraju sa popisa predmeta.
Ispiti drzavne mature se prijavljuju putem interneta na stranici www.postani-student.hr. Username I password se dobiju u skoli od sekretara te se koristeci dobivene podatke, prijavljujete I birate izborne predmete, studijske pograme itd.
U mom slucaju, tu se pojavio prvi ozbiljan problem. U skoli nisam dobio apsolutno nikakvu informaciju osim toga da moram polagati drzavnu mature ako zelim studirati u RH. I da stvar bude komplikovanija, vec sam zakasnio na prijavu jer dopis iz ministarstva RH koji je poslan u ministarstvo u BIH jos u 12. mjesecu je kasno stigao do skola I tako ja nisam imao nikakve informacije o tome. Naravno, logicno je pitanje zasto se ranije sam nisam raspitivao. Razlog vrlo jednostavan I pomalo glup. Misli covjek, tek je januar (rok prijave je bio 31.1, a informacije sam dobio tek 2.2.), ima jos bar 5 mjeseci do toga. Medjutim, lako se da prevariti.

Kako nebi bilo rano da sam ranije razmisljao, isto tako nije bilo ni kasno za upis . Od vrata do vrata, po Banjaluci, Agencija za srednjoskolsko obrazovanje, visoko obrazovanje, ministarstvo.. Niko nista nije znao o prijavi ispita drzavne mature. Dobio sam nekih 4 broja telefona koje sam trebao nazvati I traziti ono sto mi treba, lozinku I username za prijavu na postani-student.hr. Admini stranice su me konstantno upucivali na skolu.
Nakon nekoliko dana lutanja, vec vidno frustriran, shvatio sam da to ne ide tako I na vrlo jednostavan nacin prijavio ispit. Poslao molbu za naknadnu prijavu direktno mailom u Zagreb. Molba je uvazena I ispiti su prijavljeni. Zbog kasne prijave, kasnio sam I na ispite iz izbornih predmeta te ih nisam mogao ni polagati I dobiti dodatnih bodova.
Pored ispita drzavne mature, boduje se I prosjek iz srednje skole I to donosi 40% ukupnih bodova. Na dobar prosjek sam ja upisao fakultet kako sam promasio izborne predmete itd. Dakle, vrlo veliku ulogu igra prosjek ocjena iz srednje skole. I jedna bitna stvar, prosjek moze igrati ulogu da li cete biti primljeni na fakultet ili ne, sto je bilo u mom slucaju.
Iako je bilo problema, kad se rezimira, proces upisa I nije protekao toliko tesko cak je sve to na neki nacin I vrlo jednostavno uporedjujuci situaciju ucenika iz Banjaluke I uopste BiH u kakve problem upadnu. Prijavite se na jedan fakultet, ne budete primljeni, u drugom roku mjesta popunjena… Rezultat: izgubljena godina dana. Moje misljenje je da se u mom slucaju to ttesko moglo desiti. Na osnovu prosjeka, biti primljen na 5 od 7 prijavljenih studijskih programa I nije mala stvar. To govori na neki nacin da vam je studiranje zagarantovano. Druga je stvar sto npr. niste upisali fakultet koji ste zeljeli. Mislim da je to vasa licna stvar I da se je trebalo malo vise potruditi  ili imati vise srece .
Nakon drzavne mature potrebno je uspjesno poloziti test engleskog jezika na fakultetu po objavljenom rasporedu I obaviti ljekarski pregled u ovlastenoj bolnici ili zdravstvenoj ustanovi.
Test engleskog jezika nije tezak. Sastoji se od interview-a koji traje 10-15 minuta. Govoricete o sebi, dosadasnjem skolovanju, kad ste rodjeni,gdje ste rodjeni, cime se bavite… Nakon toga postavice vam nekoliko pitanja o poslu pilota, traziti od vas misljenje, pitativas sta biste napravili u odredjenim situacijama. I naravno, neizostavno, zasto zelite biti pilot.
Ljekarski pregled kosta 1300kn ili 174 eura u bolnici u Dubravi, Zagreb. Jeste obiman ali biste ga trebali proci ako niste imali nikakve ozbiljnije bolesti.

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Hznsm
Sto se tice civilnih pilota na faksu, studiranje straje 3 godine (180 ECTS bodova). Nakon zavrsetka studija student stice zvanje “inzninjer aeronautike”. Prakticna nastava se obavlja nakon druge godine studija I to:
- 150 sati naleta na avionu
- 50 sati naleta na simulatoru
Leti se na avionima fakulteta Cessna 172, Piper PA-44 Seminole, Diamond Katana DA20.
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Dap2v
Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Seminole1v
U drugoj godini potpisuje se ugovor sa fakultetom o integrisanom skolovanju pilota I poslije toga postoji rok od 18 mjeseci do kojeg morate imati zavrsenu pilotsku obuku.
Ako biste isli u avio skolu isto skolovanje bi zavrsili za isto vrijeme. Razlika je sto na fakultetu imate zvanje inznjera aeronautike I pilotske dozvole. Dakle u avio skolama bi imali samo pilotske dozvole.

Nakon sto ste odletjeli 200 sati, diplomirali na fakultetu, stvoreni su uslovi za ispitni let. Prije toga treba poloziti jos 14 predmeta u Agenciji za civilnu avijaciju RH (CCAA) I steci sertifikat za frozen ATPL teoriju koja je najveci nivo teorijske obuke pilota. (ATPL – Air Transport Pilot Licence Theory). Potom slijedi ispitni let I nakon uspjesno polozenog prakticnog dijela dobijate slijedeca ovlastenja:
- PPL – Private Pilot Licence – dozvola privatnog pilota
- NR – Night Rating – dozvola za letenje nocu
- IR – Instrument Rating – dozvola za instrumentalno letenje
- CPL – Commercial pilot licence – dozvola komercijalnog pilota
- ME – Multi Engine – dozvola za letenje na visemotornim avionima
- MCC – Multi Crew Coordination – dozvola za letenja na avionima sa viseclanom posadom
Ovim ste stekli uslove za clana posade na visemotornom komercijalnom avionu za prevoz putnika kao kopilot aviona I imate zavrsen fakultet sto ce biti uslov za zvanje kapetana aviona od 2015. godine.

Poslije prve godine studiranja bice objavljena lista studenata po prosjeku ocjena. Iz toga ce biti odabrani studenti kojima ce PPL obuka (45 sati) biti besplatna. Cijena ostalog skolovanja na fakultetu iznosi 30 000 eura (zavisno od cijene gorivana trzistu). Ista obuka pilota u avio skolama kosta 40 000 eura I vise. Razlog nize cijene na faksu je oslobadjanje placanja PDVa I letenja na avionima 150 sati koji je zakonski minimum. U drugim avio skolama na avionima se leti svih 200 sati. Placati se moze putem kredita u Zagrebackoj banci s kojom FPZ ima ugovor o kreditiranju studenata, chash-om ili 15 rata direktno fakultetu bez ikakvih kamata.

Sve u svemu, odlicna kombinacija sticanja akademskog zvanja I zavrsavanja pilotske skole za one koji zele da im pilotski poziv bude zivotna preokupacija I prije svega profesija.

Vise informacija mozete pronaci na
http://www.fpz.unizg.hr/hzns/
www.fpz.hr

Pozdrav,
Nikola Tutoric
nikolatutoric
nikolatutoric
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 25
Join date : 2011-02-16

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  rookie Wed Jul 27, 2011 8:56 pm

Razlika u broju sati je u nacinu skolovanja: HZNS radi integrirano skolovanje i za to je zakonski minimum 150h. Ostale skole rade modularno skolovanje i tu je zakonski minimum 200h.
HZNS je takodjer radio modularno skolovanje, no trenutno nemaju odobrenje za to. Programi im nisu azurirane i slabo rade na tome da to poprave...

rookie
rookie

Posts : 19
Join date : 2011-01-15
Age : 49
Location : Zagreb

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  nikolatutoric Wed Jul 27, 2011 10:12 pm

Hvala na detaljima.

Vidjecemo sta ce biti sa modularnim u narednim godinama. Ako bi bilo opet, javljam Wink
nikolatutoric
nikolatutoric
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 25
Join date : 2011-02-16

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  rookie Thu Jul 28, 2011 11:23 am

I imate zavrsen fakultet sto ce biti uslov za zvanje kapetana aviona od 2015. godine.
Ovo prvi put cujem, ima ali vise informacije o tome?
rookie
rookie

Posts : 19
Join date : 2011-01-15
Age : 49
Location : Zagreb

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  SINGAPURCANAC Thu Jul 28, 2011 1:48 pm

@nikola,svaka cast za tekst. Nakon tri sata price i ovako slozenog posta vise nemam podpitanja. lol!

ostao sam poprilicno iznenadjen cinjenicom da to sve moze i da to postoji. Da sam juce umro mislio bih da se pilot postaje tako sto izvadis kes, potegnes stelu, i radis bez plate.Ocito sam ostao zarobljen negde u '94....
dobro je da je drugacije,bar negde.

Mada nije ni nelogicno, trebace ljudi i to tusta i tma,u narednim godinama.

a sad mi pade na pamet jedno podpitanje: koliko ljudi je do sada zavrsilo pilotski smer a koliko radi kao pilot? Onako bar okvirno,jel preko 50% svrsenih studenata radi kao pilot?
Pozdrav
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  nikolatutoric Thu Jul 28, 2011 3:21 pm

@rookie, provjerit cu tacno za tu informaciju detalje.

@SINGAPURCANAC ja sam u 15. generaciji pilota na faksu. Dosta ih dobije posao, eventualno da cekaju godinu-dvije.
Bas smo o tome pricali sa profesoricom koja je menadzer za kvalitetu u HNZS. Jedna citava generacija je u CTN. Uglavnom, sigurno preko 50% upisanih studenata radi u struci tj. leti.
nikolatutoric
nikolatutoric
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 25
Join date : 2011-02-16

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  Charlie Sat Aug 27, 2011 5:40 pm

aa Dijana Božić...

@ dečko sa FPZ-a - ne upiše ih preko 50%, znam iz prve ruke. 15. generacija, hmmm. Puno stvari se promjenilo nabolje do 15-e ali nažalsot još ne sve... Većina ih tražu dobru vezu i onda se zaposli u CA! A svake godine su u gubitcima....

nažalost, i dan danas, na tom faksu rade i te kakve ''štele'' i ima nepravednosti više nego na drugim fakultetima, a da ne govorim za druge stvari...
najbolje je raditi PPL pa i CPL u nekim avioškolama. Neću nijednu reklamirati, ali HZNS....

Charlie

Posts : 1
Join date : 2011-08-25

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  SINGAPURCANAC Sun Aug 28, 2011 9:28 am

Za 20+ godina u avijaciji nagledao sam svacega, Ukljucujuci i da neko dobije posao preko stele. Cak i to. lol!

Avijacija je jos uvek eksluzivni klub, i po mojoj licnoj proceni procenti su sledeci:
-50 do 70 % je uslo preko manje ili vece stele
-Od njih manje od 1% ne ispunjavaju osnovne uslove, ostali pravno formalno full fulova,
- Manje od 10 % su likovi koji se uopste ne interesuju za posao,tu su samo zbog dobre plate,a na godisnji idu vozom, i nije im jasno zasto ljudi uopste lete.
-Ostalih 90 % su postena radna snaga i vrlo brzo se izbrise crta ko je preko stele a ko nije, jer posle u operativnom radu ostane samo jedno bitno. Da se uradi posao, a tu do izrazaja dolaze druge karakteristike i osobine pojedinaca. Veruj mi da znam likove koji su usli sa stelama da bi mogli Obamu da smene ako im to treba, a da su radnici za primer. Prvi kad treba da se radi, inicijativa, bzebednost u radu ,full fullova.

Takodje znam licno budale koji su dosli na konkurs na dobra radna mesta, i umesto da budu zahvalni na pruzenoj prilici ceo zivot pricaju kako drugi upadaju preko stele i nikad nista ne rade.

Poenta razgovora koji se vodio u vezi FPZ je da postoji mogucnost, i to realna da se ne lazemo, da ko ima hrvatsko drzavljanstvo i zelju da bude pilot/kl ima mogucnost da upise besplatno, da studira i da zavrsi. Cak se nudi u nekim opcijama i besplatan nalet,do nekog nivoa, a to nije malo. Ostatak se moze resiti kreditima, stipendijama, licnim novcem itd.
imajuci u vidu svetska i regionalna iskustva uopste nije losa varijanata. Ali treba ispuniti uslove, biti dobar djak u srednjoj, dobo studirati itd, a posle se i ostalo otvori.

Ako te interesuje, na Novom Zelandu( da uzmemo njega kao primer normalne i socijalno odgovorne drzave) ko hoce u KL mora da digne kredit i plati skolovanje unapred, pa tek onda skolovanje i obuka sa stepenom prolaska od 50/60% pa dozvola od koje imas realnu sansu da vratis kredit za sklolovanje. a sta ce oni koji padnu? Pa vracaju kredit i rade negde drugde.

E sad pitanje Fakultet ili skola? Odgovor je DA.
Fakultet kao oblik skolovanja ima svojih ocitih prednosti ali i dobra avio skola( kakvih kod nas malo ima, da ne kazem nema) otvara gvozdena vrata lakse nego Kembridz,npr.

Ako pricamo o avio skolama onda SAD, Florida. eventualno Australija, ali tek je to varijanta za mamine i tatine sinove. Tu nema radnicke klase. queen
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  nikolatutoric Tue Aug 30, 2011 12:18 pm

@Charlie
Hvala prije svega na odgovoru Smile.
Sigurno imas vise iskustva na fakultetu nego ja pa je i super sto si napisao svoje misljenje.
Sve je stvar ko sta zeli i hvala jos jednom sto si upotpunio temu kako bi neko treci ko bude citao imao kompletniju sliku o cijeloj prici i na osnovu zelja i mogucnosti donio za sebe pravu odluku.
Moje misljenje sada je da je bolje studirati aeronautiku, ili bilo sta ima veze sa avijacijom nego da sam na ekonomiji ili necem slicnom.

Pozdrav
nikolatutoric
nikolatutoric
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 25
Join date : 2011-02-16

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  nikolatutoric Sat Dec 31, 2011 1:42 am

Od 20 studenata na popisu koji na proljece 2012. pocinju sa prakticnom obukom, prvih 8 je dobilo besplatan obavezan dio (45 sati naleta - PPL).
Rang lista je napravljena na osnovi tri kriterija, upisana godina redovno ili parcijalno (pad), prosjek ocjena, da li ste prenijeli nesto u narednu godinu.

Dakle, ATPL frozen theory i PPL je moguce dobiti besplatno. Napominjem, besplatno do faze kada se moze pristupiti polaganju teorijskih 14 predmeta na agenciji i PPL ispitnom letu sto se dodatno placa.

Pozdrav,

Nikola T
nikolatutoric
nikolatutoric
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 25
Join date : 2011-02-16

Back to top Go down

Fakultet prometnih znanosti, Zagreb Empty Re: Fakultet prometnih znanosti, Zagreb

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum