letenje
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Portugal '07

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:18 pm

Palata je stvarno ocaravajuca. Osim pogleda na okolinu,sama palata je uradjena kao za kraljeve. Sto i jeste bila namena. sadasnji izgled duguje nekom od kraljeva ili princeva koji je bio nemackog porekla a prihvatio je portugalske kitnjaste kerefeke.tako da se dobijeno blago receno savrsenstvo.Obilazk u placanje(nije bas jeftino) je moguc,cak se vide prostorije,uglavnom moze cela palata da se obidje i treba jedno dva sata za nju,plus vreme da se dodje i ode ,recimo pre podne.
Evo nekih slika "iznutra"

Portugal '07 - Page 2 00010016

Portugal '07 - Page 2 00010017

Portugal '07 - Page 2 00010015

Portugal '07 - Page 2 00010014

i ovo je valjda iz palate i ponovo ta njihova umetnost keramike tj plocica i minijatura na njima. autor pokazuje gde ce da se odseli kad mu rusi jos jednom dignu cenu gasa
Portugal '07 - Page 2 35150007
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:22 pm

U povratku sa vrha moze da se ide i "levom" stazom da je tako nazovem,jer se odgore na dole vidi gde treba da se izadje,za razliku od obrnutog pravca,te ne postoji bojazan da moze covek da se izgubi,kao pojedini bosanski medjedi. Zeljni avanture , a ne slusaju.

I leva staza je jos sumovitija,vodi cak i pored malog prostora gde se odrzavala korida za kraljeve,i na kraju pred sam izlazak iz sume ulazi se u Botanicku Bastu. Mislim da je ulazak besplatan a uspeo sam da nadjem jednu fotografiju:
Portugal '07 - Page 2 00010019
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:27 pm

Dodao bih za one koje to interesuje SINTRA ima i vazduhoplovnu konekciju.Osim onog vojnog aerodroma i F16,u podnozju brda a izmedju Sintre i vojnog aerodroma ima sportski aerodrom na kome izmedju ostalog ima Portugalski muzej vazduhoplovstva i lokalni aeroklub gde se moze iznajmiti avioncic ili jedrilica u zaprezi da provoza turistu avanturistu iznad Sintre ili te regije. Otprilike je cena panoramskog leta oko 50 evrica. Mi nismo uspeli da odemo do tog aerokluba,jer prvi put nismo imali vremena a niko nam nije rekao da ne rade utorkom kad smo mi dosli drugi put. U stvari mozda i nije utorak vec ponedeljak u pitanju svejdno ali sam hteo da placem kad sam shvatio da ce me promasiti ta poseta. Uglavnom spoj turizma i letenja izgleda ovako:

Portugal '07 - Page 2 35140016
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:31 pm

Jedan ceo dan smo proveli u obilazenju dela grada koji je kompletno izgradjen za potrebe EXPO '98 . Na obali reke Tezo uzvodno od centra ,povezan metrom i ostalim vidovima prevoza.Za svakog ko ide ,obavezna prporuka je taj deo grada i ceo taj kompleks. Okeanarijum (najveci u Evropi) ,kojekave izlozbe,kulturne manifestacije,moderna arhitektura,most od 18 kilometara,restorani, kafici,shoping molovi ,sve sto oslikava moderno doba i vreme.Poprilican kontrast u odnosu na ostatak grada a bogami i drzave,i meni deluje da to tako izgleda kad EU finansira.
Izbor slika nije nesto narocit ali moze biti zanimljiv:
zicara koja prolazi preko kompleksa:
Portugal '07 - Page 2 35130001

deo mosta od 18 km,npr jedna trecina istog,nije kvalitetna slika,ali bolje nemam:

Portugal '07 - Page 2 35130003

metro stanica,pijaca,ulazak u park,deo stambenog kompleksa

Portugal '07 - Page 2 35130005
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:34 pm

Najvrednija stvar je Okeanarijum.Cudo nad cudima.I kosta kao cudo nad cudima15 eura po osobi.I ne vaze popusti.
Glavni bazen je stakleni cilindar precnika 15 do 20 metara i visine tri sprata. U svakom od coskova nalaze se "pomocni" cilindri iste visine manjeg precnika od kojih svaki predstavlja jedan od okeana;Tihi,atlantik,Indijski i Juzni pol sa pripadajucom florom i faunom. A kako se ide u krug oko glavnog 'bazena" u zidovima ima na desetine manjih akvarijuma plus u osnovi jos manjih i vecih bazena.Dovoljno je reci da oni sami proizvode hranu za sve zivotinje u sistemu,tako da imaju posebne prostorije gde proizvode zooplankton i fitoplankton,i ostale ribice i rakove.Na kraju moze da se odgleda film,o okeanarijumu,ne pitajte me sta je bilo na kraju filma,posto sam zaspao kad su ajkulama davali sardinice za zub.
mala ajkulica,
Portugal '07 - Page 2 35130015

Portugal '07 - Page 2 35130009

Portugal '07 - Page 2 35130011

Portugal '07 - Page 2 35130007
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:37 pm

ludi pingvini,tip pingvina Magelan(dobro je da nije Nikola Tesla) a temperatura u tom stubu oko nule,pravi uslovi,

Portugal '07 - Page 2 00020010

a posle par metara i stub indijskog okeana sa tropskom florom i faunom ,ukljucujuci i temperaturu od 35 stepeni i vlaznost od 200 %
Portugal '07 - Page 2 35130012
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:40 pm

Pet dana intezivnog obilazenja,nas je dobro iscrpelo kako fizicki tako i finasijski,te krecemo na odmor na more.
Zadovoljni sta smo sve videli i doziveli,mirne duse odlazimo na jug zemlje u oblast Algarve.To je oblast na samom jugu zemlje nekih 150 km obale sa puno malih mestasaca a najveci centri su Albufeira i Faro. Moze se stici automobilom(autoput tipa Nemacka) vozom nije tgv ali je dobar,busom kosta kao voz ,prakticniji ako se ide u manja mesta do kojih ne ide voz.Prolazi se kroz cuveni Altenzo,mada on mene nije uopste dojmio,300 dosadnih kilometara,polupustare i nicega,ali bukvalno.Plantaze plutovca,poneka hacijenda i slicno.Nista ni scim. Tu negde ima neki grad Evora za koga kazu da je vrhunski za obici,nismo bili te ne mogu komentarisati.
Uglavnom par slika usput:
Izlazak iz grada:
Portugal '07 - Page 2 00010021

plantaze hrasta plutovca,od koga se prave cepovi od plute za vinske flase,

Portugal '07 - Page 2 05130001

6 AMG i jedan klio,drugim recima receno 1 002 000(milion i dve hiljade) eura
Portugal '07 - Page 2 05130003
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:48 pm

Znam jos par ljudi koji hodaju po Evropi i slikaju vetrogeneratore pa se onako pitam usput,KO je ludak? Mi koji volimo i borimo se za ekologiju ili nasa vlast koja nista nije ucinila da ima bar jednu vetrenjacu u 2011 godini?
Ja mislim da su u Evropi svi ludaci. Samo neravnomerno rasporedjeni.Kod nas vecina,Njima manjina.

Portugal '07 - Page 2 00010022
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:52 pm

Čiča a more?
evo ga more:
pogled sa ulaza u apartmansku zgradu:
Portugal '07 - Page 2 00010023

preovladjujuci pogled iz apartmana ,
Portugal '07 - Page 2 00010036

na putu od apartmana ka plazi,
Portugal '07 - Page 2 00010033

blizu plaze,
Portugal '07 - Page 2 00010034

Plaza "plava zastavica" Senora De Rocca
Portugal '07 - Page 2 00010026
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:54 pm

Maroko u pozadini,
Portugal '07 - Page 2 00010024

Portugal '07 - Page 2 00010035
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 3:59 pm

Kupanje sa vesolom portugalskom porodicom. Mama poreklom iz Brazila i zaboravila kod kuce gornji deo kupaceg.Nazalost nije u kadru:

Portugal '07 - Page 2 00010032

Plima i oseka ,ti pojmovi na mestima otvorenog Atlantika kao sto je Armacao De Pera,gde smo mi bli ,imaju skroz drugo znacenje za nas koji smo "odrasli" na Jadranskom moru. U dane kad smo mi bili dole bila je najveca razlika i to se smenjuje vidno.3m i 25cm je razlika izmedju plime i oseke i desi se u 6 sati .I to Izgleda ovako:
oseka
Portugal '07 - Page 2 00010030

plima,
Portugal '07 - Page 2 00010029


Isti kamen manje od cetiri sata proteklo.
Nazalost malo sam omasio ugao slikanja ali nadam se da sam docarao fenomen.
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 4:00 pm

Ljubicasti jez:
Portugal '07 - Page 2 00010031
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 4:10 pm

Sto se tice mora,naglasio bih da je poprilicno dobro razvijena infrastruktura,da ima hotela i apartmaskog smestaja koliko hoces,izbor u Nemackim agencijama,tipa Dertour i slicne je velik,i sto je najvaznije ima za svaki dzep. Takodje postoji i varijanta privatnog smestaja ali kako to funkcionise tj po kojima cenama i koliko ga ima u realnom vremenu to ne znam. Malo je predaleko krenuti a nista ne rezervisati,i moj su predlog apartmanska naselja jer su apartmani koje smo mi videli na visokom standardu a cene povoljne ako se malo covek uklopi.tj promasi jul/avgust/bozic/uskrs. Glavnina klijentele su Englezi i Nemci te je skoro sve prilagodjeno njihovim potrebama, a u to se da lako uklopiti.

Ko trazi iskren odmor nek bezi u manja mesta, a apsolutna preporuka je Tavira. To nam je rekao Portugalac na aerodromu kad smo odlazili. Kasnije sam proverio na netu,to je pravo mesto za odmor.dva najaca centra po reklami su Albufeira i Faro,ali meni oni mnogo lice na Budvu. Samo cistije ,urednije ,manje buke i ne placa se ulazak na plazu.

Plaze su mahom "Blue Flag" ,celokupna obala je oko 150 km tako da u principu nije ni bitno gde ces spavati ako si svojim vozilom ili uzmes rent a car ,jer sve mozes stici za sat vremena.Svako mesto ili apartmanski kompleks ima prodavnicu/supermarket tako da ni to nije problem. Iz tog dela Sevilja,Gibraltar i taj cosak Spanije su jako blizu,i mogu se obici.

Sto se tice Portugala jos vredno spomnena je poluostrvo i manastir Sagres,to je najjugozapadnija tacka Evrope,a u tom manastiru su u cetrnaestom veku okupili sve najace moreplovce tog vremena i pod vodjstvom Henrija pomorca osnovali pomorsku akademiju,i tu su zakljucili da je zemlja okrugla ,postavili osnovne racunske i pomorske navigacije ,ukljucujuci kompas i primene arapskih znanja glede nebeskih tela,i odatle se rukovodilo osvanjima planete koje sam ranije opisao.
GENERALNE INFORMACIJE za one koji bi da probaju:
-Bezbednost- mi nismo primetili nikakav problem.Ni smo se zavlacili ni kasno ostajali ali nismo sedeli ni u biblioteci i crkvi po ceo dan.Opste mere opreza kao i svuda.
-Zdravstveno-nema nekih bolescina,malarija i tako to,vodu sam rokao i iz cesme ,hrana je sveza ,generalni nivo higijene zadovoljavajuci,plaze cista desetka,hoteli /apartmani -Evropa brajko,
-Dostupnost-ono sto moze turisti da padne na pamet dostupno je
-Infrastruktura- Bliza Nemackoj i Belgiji nego portugalu
-Narod-za desetku,niko nista ne radi,samo piju kafe ,pevaju ,igraju ,a neki medju njima imaju kesa da te glava zaboli
-Ljubaznost na nivou,gde god smo usli,i nijednom nismo bili slagani.imali smo dva tri puta mozda bolje solucije ali mi nismo pitali kako treba .Oni uvek odgovore ono sto ih pitas.

SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 4:15 pm

Ono sto najvise interesuje nas narod su cene.
Najlepse sam i ostavio za kraj.
cene koje sam navodio i koje cu navesti su one iz 2007. Treba racunati da im je tada ekonomija bila na vrhuncu,te stoga i pootraznja a i cene.Duboko verujem da ce ove godine biti dosta jeftinije.
Sustina jeftinog prolaska po Portugalu je omasiti turisticka napucana mesta.Ovo se odnosi kako na Lisabon tako i na obalu(Albufeira i Faro) .Znaci gde vidis gomilu turista da je sredjeno,muzika uzivo (fado vecere) i slicne fore ,solidne su i cene.
Tamo gde ima Portugalaca,zavuceno, stare kafane i lokali,limene piksle i karirani stolnjaci,tu upadaj.Dzabe je. A atmosfera za 10.
Mi smo kafu placali 60 centi,prosecno oko 1 evrica.Najskuplje sto smo platili je bilo kod kule Belem ,na setalistu pored reke Tezo u smiraj dana,dan bez oblaka a zalazak sunca,a ekipa oko nas kceri i sinovi kolonijalnih upravnika Mozambika i Angole, .Kafa dva i po evrica ,kisela isto toliko. Cetiri puta skuplje nego kod babe u lokalu.
Klopa je opet po zavučenim mestima ,u kojima ima dobrog prometa,5/6 evrica ,meni jelo ili morski plodovi.

Pivo mislim da je oko 1,5 evrica,prosecno,vino ,buteljikca nekog rozea,0,45l na moru oko 4 eura.

Gradski prevoz je oko 3 tri eura dnevna karta,15 -20 eura je od Lisabona do mora u jednom pravcu voz/autobus,rent a car je oko 20/25 eura dan za twingice i saxice. Gorivo kao po Evropi

Telefon prema Srbiji,skup,interneta uglavnom ima
Prodavnica.Supermarketi:
To je bilo nama prvo zadrzavanje na duze u EU i tada smo shvatili da nas majmuni kod nas deru ,samo zahvaljujuci cinjenici da ne mozemo iz tora.
Jeftinije nego kod nas,skoro sve. A neki proizvodi sokantno jeftiniji. I to ne samo u Lisabonu,nego cak i na moru gde jedan Interex supermarket,servira to metsasce gde smo mi blkili.Tehnicki smo bili u Armacao de Peri,ali je taj kompleks odvojen od mesta,te predstavlja neku zasebnu celinu ,sa jedno 2000 apartmana i vila,i taj Interex je otvoren zbog tih tu.

Kompletna sedmodnevna nabavka hrane i pica ,za dvoje ,koji mogu i vole da pojedu i popiju,ukljucujuci i sredstva za higijenu kuhinje,i zacine, 86 eura. Sa vinom i vodom.
Karton vode smo placali 0.86 centi,s tim sto je flasa od 5 l 0,30 centi.
Vino-Neki altezanski Porto,zena pila ,ja ne pijem vino, 1,70 kaze zena da vinu nista ne fali.Skroz lepo i pitko.
Fonseca porto i slicni su oko 10/12 eura.
Nije to samo konkurencija i zdrava logika,ima tu i sireg pristupa.Poreska stopa od nula je na sve prehrambene proizvode koji su uslovno receno zdraviji,Cholesterol free proizvodi,Diet i slicno ,imaju porez 0. Dok ono sto goji 23% . Tu se vidi rad i razmisljanje.

Apartmana ima od do,i cena od do.Mi smo placali te godine u septembru sedam dana ukupno 118 eura.
Hoteli su skuplji,a u Lisabonu se moze u dijapazonu od 25/30 eura naci korektan smestaj u gradu,recimo tri zvezdice.

u svakom slucaju zelim sretan put svakome ko pozeli da ode i vidi.
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  SINGAPURCANAC Sat Mar 26, 2011 4:18 pm

Gde se SINGA zeznuo,

Nije dobro isplanirao,Sintru,trebao u jednom danu ali ceo dan samo SINTRU,i da uklopi sa vazduhoplovnim muzejom,pre puta da se raspita kad radi vazduhoplovni muzej.

Promasio Sao Jorge dvorac u Lisabonu. Zasto? Zato sto je potrosio dva dana u Sintri.

Mogao da nadje bolji hotel za manje pare u Setubalu,povezan gradskom zeleznicom,10 min od centra lisabona.
Nije nosio digatalni fotoaparat sa 200gb karticom

Nije skontao da isto kosta povratna karta autobusom do mora i nazad za dvoje kao i rent a car malog auta i to dva dana prvi dan kad se ide od Lisabona na more,pa se dole preda auto i opet uzmes poslednji dan rent car i vratis se na aerodrom. Isto kosta,a daje ti foru da kad stignes dole odes u jos veci supermarket i tamo jos jeftinije kupis provijante za vreme boravka na moru,kao i samo nosenje od prodavnice do apartmana.

Ostaviti jos 50 eura para da se iznajmi rent a car na jos dva dana ,na jedan dan otici do Sevilje i tog dela Spanije ,a drugi dan do poluostrva i manastira Sagres.
Na moru ostati bar 10 dana.

I na kraju ali ne i najmanje bitno,

PRODATI TASTINU KUCU U SRBIJI I OTICI U PORTUGAL KUPITI KUCU SA DVA APARTMANA I ZIVETI KO CAR BEZ OPTERECENJA DO KRAJA ZIVOTA!
lol!
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Portugal '07 - Page 2 Empty Re: Portugal '07

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 2 Previous  1, 2

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum