letenje
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Istina ili ne ?

3 posters

Go down

Istina ili ne ? Empty Istina ili ne ?

Post  damirAERO Fri Feb 25, 2011 7:33 am

Pozdrav, cuo sam bio pricu koja mi je nevjerojatna al me zanima jeli i istinita ? Naime bice tamo negdje osamdesetih je bio u Jugoslaviji vojni pilot koji je bio na nekoj visoj poziciji, major ili slicno. Uglavnom sin mu je tog dana izabran da leti na helikopterima i kad je on to cuo bez ikakvog antiG odjela je otrcao u MIG-21, javio Surcinu "Surcin, ovdje 001, direkt Zadar, 15 000 metara. Za kratko vrijeme je sletio u Zadar, pogidao neki spisak selekcije, dao otkaz kuharima i jos nekima i stavio sina na Galeba il sta se vec koristilo za trening. Jel iko cuo za tu pricu ? Ko je bio taj pilot ? Meni zvuci izmisljeno, al gledajuci sto je sve moj instruktor letenja, inace bivsi vojni pilot radio e onda me nebi ni ovo zacudilo XD
damirAERO
damirAERO

Posts : 13
Join date : 2011-02-15

Back to top Go down

Istina ili ne ? Empty Re: Istina ili ne ?

Post  damirAERO Fri Feb 25, 2011 7:34 am

Moja isprika sto sam Jugoslavija napisao malim slovom Surprised
damirAERO
damirAERO

Posts : 13
Join date : 2011-02-15

Back to top Go down

Istina ili ne ? Empty Re: Istina ili ne ?

Post  SINGAPURCANAC Fri Feb 25, 2011 9:46 am

Milsim da je malo "neverovatna" prica. Ono istina svasta su pojedinci radili ali toliko, ne verujem.
Ovo su nelogicnosti u prici koju si cuo:
- Osamdesetih na viskokim vojnim pozicijama nisu bili majori nego general -potpukovnici i general -pukovnici . Ni oni se nisu nista pitali a ovi ispod pogotovo.

- anti G jeste sastavni deo opreme, ali ne i nuzan za letenje

-verovatno misle na visinsko odelo za MIG-21 ,ali ako je leteo na 15 000 metara bez istog a ostao ziv onda je medicinski fenomen, citaj nemoguce da prezivi.
Very Happy

- Izrazavam sumnju da je bilo ko umeo bez ozbiljne prethodne primpreme da preleti Batajnica-Zadar. Mozda poneki Zadarski ili Pulski nastavnik u top formi,visoko pozicionirani generali, nisu u toj kategoriji pilota.

- Istina je da su planirali i leteli svasta ,ali MIG 21 na privatan let ,tek onako ,izuzetno malo verovatno,nemoguce,zato sto je morao da podnese plan leta koji bi imali svi zivi na uvid ,pre ili kasnije bi neko pitao....

-"001" je bio pozivni znak Komadant RV i to u obliku ako se ne varam "PRVI".

-Ne verujem da je ijedan Komadant imao sina pilota, pa jos na sve to nastavnika u Zadru ili nekog malog sefica na selekciji koji bi imao petlje da sefovog sina obori. Ovo drugo je jako bitan momenat.

-da bi izbegli ovo sto pricas ,jako se vodilo racuna ko je ciji sin. I nije bilo svejedno. Politicka,policijska i vojna elita,nije bila jednaka sa ostalima. U bilo kom smislu.znaci ne bi sebe ni doveli u takvu situaciju. Mada ne tvrdim da nije bilo izuzetaka,specijalnih slucajeva specijalnog slucaja, ali jako malo verovatno.

-u 99% ,ako ne i u vecem procentu, postovale su se procene nastavnika letenja,cak i kod maminih i tanih sinova. Nije se puno diskutovalo. E sad da je bilo malo "vetra u ledja" ne treba sumnjati ali jako ,jako malo. Na nivou statisticke greske,otprilike.

-Kao sto sam vec napisao,radi se u rukavicama,diskretnije, a glavne varijante su bile ,ne tip vazduhoplova vec mesto sluzbe, kasnije napredovanje,kurs za ovo /ono i tako to.
-trebas da znas da jesu oficiri imali dobre uslove ali ne svi, i nije vredelo radno metso jednako u svim mestima.

-da tio bolje predocim , recimo oficir dobije stan. neko ko radi u Livnu u centru Livna, i taj stan kosta 500 eura po kvadratu, a neko na Tuskancu/Novom Beogradu,gde je cena kvadrata 2000+ evrica. I jedan i drugi dobiju jednosoban stan,od 40 kvadrata. samo ovaj dobio zapizdinu,izvinjavam se ali je upravo to koretktan naziv, a ovaj Bulevar Mihailia Milankovica.....
-o socijalnom i kulturnom momentu ova dva slucaja ne treba trositi reci......
- O tome da su pojedine pozicije, unutar vojske nosile citav niz drugih privilegija,cesto golim okom nevidljivih,mislim da ti ne trebam napominjati, a o ocitim da je vojni atase u Vasingtonu isto pukovnik,kao i neki referent u komandi necega......

-po mom iskustvu to su bile prave varijante.

A licno sam bio svedok ,kad visoko pozicioniran pilot,obara svog sina. Milim nije ga on oborio licno,naravno,ali nije krio da smatra da je karijera vojnog pilota bezveze. I to mu je i dokazao. Twisted Evil U svakom smilsu.

pristajem ad budem ispravljen glede ovog slucaja, imamo mi ovde na forumu cak i moderatora koji je to mogao i uzivo da gleda,pa bi on mogao detalje da nam isprica,ako ih ima.....

SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Istina ili ne ? Empty Re: Istina ili ne ?

Post  damirAERO Fri Feb 25, 2011 3:29 pm

A i pretpostavljao sam da je pomalo bajka hehehe. Ni u hrvatskom zrakoplovstvu nije bolje, nedavno im u isto vrijeme dva Mig-a pala nad Likom, afere u Zemuniku, sefica im nezna ni kako avion leti itd. Al da ima "uvlacenja" e toga ima. Moji frendovi su isli raditi lijecnicki i prosli su samo sinovi vojnih lica i tatini sinovi sa kojim eurom u dzepu.
damirAERO
damirAERO

Posts : 13
Join date : 2011-02-15

Back to top Go down

Istina ili ne ? Empty Ajd' i ovde...

Post  cvetko Sun Feb 27, 2011 5:20 pm

Dugo me nije bilo, pa su kritike opravdane.
Sasvim.
Moji zaključci su sledeći,
Vesti koju je drugar Damir čuo smatram nivoom bajkovitog i prilično nerealnog.Iz niza razloga koje je Singa lepo elaborirao, da se i ja ne ponavljam.
U vreme u koje sam se ja školovao (čitaj 81-89. godina) primera nepotizma ili drugih oblika protekcije je bilo iznimno malo.
U mojoj klasi nije bilo ni jednog sina nekog budže pa mi je teško iznositi analize te vrste.
Ali par klasa posle mene bio je dečko čiji otac je bio načelnik Akademije.Primer prvi.
Pre ispita iz matematike, momak je zamolio starog za pomoć.Izvesnu vrstu.
Sutradan je general došao u internat i donio sinu jednu hrpu knjiga sa obrazloženjem ,,Evo sine, tu su ti sve knjige iz matematike koje sam ja mogao pronaći u bibilioteci...Ja ti više od ovoga pomoći ne mogu.,,
Drugi primer je primer mog kuma koji je dobio kao nastavnik letenja nekog dečaka čiji je otac budža da mu da još par duplih i spremi mališu za samostalno.
Posle drugog ili trećeg leta kum je mališi rekao ,,Sine, ne znam ko ti je stari ali za tebe je i bager brz.Idi radi nešto drugo.Nisi ti za ovo...,,
A komnadantu je rekao ,,Šefe ja mu neću potpisati odobrenje za samostalno a ti kako hoćeš...,,

Protekcije je bilo od kada je sveta i veka.Ali mi iz naše pozicije đaka nismo je u našoj klasi mogli primetiti.
Aca (neobično mi da te zovem Aca Very Happy ) je otvorio puno tema o neravnopravnom odnosu u JNA ali to bi mogli nadugačko.
No otvorićemo diskusiju pa ćemo videti kuda će nas to odvesti.

Damire, druže, imam puno klasića visoko pozicioniranih u vojskama sa prostora bivše Juge i veruj mi stanje je svuda sve samo ne uređeno.
Za vojno letenje danas je potrebno neuporedivo više hrabrosti i to zbog stvari koje mi nismo tada ni razmatrali (nedostatak naleta, godište i starost mašina, sud javnosti o našem poslu i učinku i sl.).
Ali ja sam ti nostalgičar i to sa onim prefiksom pa su moji sudovi uvek pristrasni.

Interesantna tema.
Elaboriraćemo je po segmentima.
Ubuduće.

Pozdrav...
Vojo ,,ljenčuga,,.
cvetko
cvetko
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 26
Join date : 2010-11-30
Age : 56
Location : Sjeverozapadna Azija

Back to top Go down

Istina ili ne ? Empty Re: Istina ili ne ?

Post  SINGAPURCANAC Sun Feb 27, 2011 11:55 pm

Ima tu jos nesto,jako je bitan socijalni milje iz koga su dolazili momci koji su upisivali VVA ili VVG.
U 90% , profil bi bio(nije bilo facebook-a pa nije bilo ulepsanih profila):
- srednji sloj drustveni
- roditelji SSS, na malko jacim pozicijama,tipa sef smene u fabrickom mini pogonu ili referent u nekoj instituciji
- ne iz glavnih gradskih centara, manja mesta i sela-dominantno,
- dobri ,ne vrhunski ucenici srednje jakih osnovnih/srednjih skola iz svojih sredina
- nelegalno ozidana kuca ili stan sa stanarskim pravom.....

Sve u svemu radnicka avangarda, mada bilo je i socijalnih slucajeva kao i poneki iz crvene burzoazije,ali jako malo.
Milsim i logicno je,oni koji imaju svoju decu ipak salju na neka druga mesta.

Diplomatija,filharmonija,drzavni poslovi razne vrste, privatni sektor(i tada je postojao),camridge/oxford/MIT....

Ja stvarno ne znam za slucaj da je neko jako lose leteo a prosao tako sto je tata urgirao.

Da ne budem pogresno shvacen,prolazili su momci koji su bili na granici, ali je njima prolaz obezbvedjivala "druga stvar",bili su talentovani ili aktivni po nekim drugimn pitanjima, pa su pustani da prodju,a zatijm odmah bacani an druge duznosti(van letenja) jer su tamo bili potrebniji i korisniji. u principu su ih "kupovali" letackim znakovima. I on i oni znaju sta je i kako je ,on se ne trpa u letenje,a oni ga kao "ispostuju"....

I ovde postoji jedna mala ograda, izrazavam sumnju da je iko ikad potpisao za samostalno nekome a da su sumnjali da je dovoljno bezbedan.
Nastavnikov potpis je prvo za sta se vata vojni tuzilac kad dodje do ne daj Boze udesa.
E zato ne verujem da je bilo "blanko" potpisa.

Mada opet kazem ,dozvoljavam da me neko ispravi ko bolje i vise pamti.....

a to sto u Hrvatskoj, deca onih s kesom prolaze preglede preko stele , mislim da je to malo kompleksniji problem. Nisam dosad bio cuo ali mi je nenormalno. mada mi nesto pada na pamet ,da se mozda radi o tome da roditelji hoce da zastite decu i droge i loseg drustva,cega na moru ima mnogo i cesto,pa ne prezaju od toga da srede deci ulaznicu za pilotski poziv. Kad jednom udju u sistem redovnih pregleda i konstatnog bezbedonosnog nadzora tesko ulaze u pricu o drogi.

Prevelike su pilotske beneficije da bi se to menjalo za kilo belo!
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Istina ili ne ? Empty Re: Istina ili ne ?

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum