letenje
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Nemoj po glavi druze plavi...

4 posters

Go down

Nemoj po glavi druze plavi... Empty Nemoj po glavi druze plavi...

Post  SINGAPURCANAC Thu Dec 02, 2010 10:34 am

Kao sto sam vec u prethodnom odeljku naglasio ,razdvojicemo Safety/Security u posebne celine i time bar malo pokusati da uticemo na savest sire populacije o razlikama izmedju ova dva pojma.
Security u dosada najboljem prevodu koji sm cuo se kod nas zove Sigurnost. mada ima i onih koji ce izraziti sumnju da je prevod adekvatan a u zavisnosti od dijalekta ili podrucja mozese se rec cak i dvosmisleno protumaciti ja ipak ostajem pri profesionalnom ubedjenju da je ovo najbolji prevod datog pojma.
u stvari meni je tako objasnio neko ko se tim stvarima bavi strucno ,cak je i u skolu isao za te nauke, a volim kad citiram one koji o necemu nesto znaju.

Znaci spreman sam na polemiku po ovom pitanju ali necu promeniti misljenje. Very Happy

Znaci ovaj odeljak se bavi sigurnoscu vazdusne plovidbe ili narodski receno policijski poslovi na obezbedjenju vazdusne plovidbe. Kontrole na aerodromima, u avionima ,bezbedonosne provere zaposlenih i korisnika usluga ,antiteroristicke mere itd....

Osetljiva tema,poprilicno.
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Nemoj po glavi druze plavi... Empty Re: Nemoj po glavi druze plavi...

Post  Aleksandar Jacimovic Thu Dec 02, 2010 11:49 am

Osetljiva tema,slazem se,svedoci smo svega sto dolazi od FAA posle 9.11.
Aleksandar Jacimovic
Aleksandar Jacimovic
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 37
Join date : 2010-12-01
Age : 59
Location : LYBE

https://www.facebook.com/aleksandar.jacimovic

Back to top Go down

Nemoj po glavi druze plavi... Empty Re: Nemoj po glavi druze plavi...

Post  Aleksandar Jacimovic Thu Dec 02, 2010 12:02 pm

Američka asocijacija linijskih pilota je nakon objavljivanja naučnih stavova vezanih za štetan uticaj po zdravlje ljudi koji se često izlažu zračenju, započela inicijativu za utvrđivanje opravdanosti ovakvog tretmana pilota u avio saobraćaju po kome su sve posade obavezne da pre započinjanja svog radnog zadatka budu tretirane od organa TSA, kao i svi ostali putnici. Da li je to logično? Pa naravno da nije, posebno kada se zna da piloti u avio-saobraćaju, gledano sa strane eksperata za bezbednost, upravljaju najsmrtonosnijim napravama, kada je u pitanju mogućnost terorističkog napada.
U prilogu koji je emitovan u okviru CNN-ovog informativnog programa, pilot Patrick Smith je istakao da u suštini organi bezbednosti saobraćaja Amerike imaju komplementarne interese sa pilotima, a to je da se obezbedi dobar sistem zaštite od mogućih terorističkih napada. Međutim, ono što je nelogično u celoj priči je to da se insistira na totalnoj zaštiti, mada je to nemoguće ostvariti, na račun čega se na stranu stavlja činjenica da je vazduhoplovstvu potreban efikasan i kako je istakao, razuman način prevencije od teroristički napada. Kao primer je naveo incident prilikom čega je lično doživeo neprijatnost zbog nožića koga je imao u torbi. Sa ovim postupcima se dovodi u pitanje i naš kredibilitet u okviru sistema bezbednosti, jer se do sada podrazumevalo da pilot mora biti više puta tokom svoje karijere "preispitan" i procenjen od organa bezbednosti, kao uslov da bi se bavio svojim poslom. Sada se i ovo dovodi u pitanje. Na ovaj način se sada stvara jedan odnos nepoverenje između organa bezbednosti i kompletne letačke populacije.
Šta je sledeće, što se tiče usavršavanja antiterorističkih mera, pravo je pitanje. Da li će se u cilju podizanja bezbednosti opet ići na neki od koraka kojim će se povećati nepoverenje na realciji organi bezbednosti - piloti? Na ovo pitanje niko ne može da da odgovor. U svakom slučaju ovaj izveštaj CNN-a treba pogledati:
http://edition.cnn.com/video/#/video/bestoftv/2010/11/10/exp.am.intv.smith.cnn?iref=allsearch
Reakcije koje su usledile povodom izražavanja protesta američkih pilota u vezi, kako i sami navode, bespotrebnog maltretiranja pre svakog leta, širom sveta se svode u okviru letačke populacije na činjenicu da se konačno nešto mora promeniti na temu popravljanja položaja pilota u lancu sigurnosti na aerodromima. Svi mi smo, bez izuzetka, nakon događaja koji je promenio viziju o bezbednosti civilnog vazduhoplovstva, svedoci razvoja tehnike koja je usmerena ka smanjenju mogućnosti od terorističkih napada. Putnici i roba se podrvgavaju detaljnim pregledima pre svakog leta, a samim tim i posade vazduhoplova. Mere bezbednosti se iz dana u dan usložnjavaju do mere da počinju, već duže vreme da nama pilotima predstavljaju opterećenje u radu. Ako pođemo od pretpostavke da je svaki od nas koji sedi za komandama aviona već više desetina ili stotina puta proveren od strane organa bezbednosti i da se provere obavljaju neprekidno, sa pravom postavljamo pitanje da li smo mi konačno zadovoljili standarde bezbednosti kako bi mogli da steknemo poverenje organa sigurnosti na aerodromima.
Evropska asocijacija linijskih pilota (ECA) se već više puta oglašavala po tom pitanju dovodeći u sumnju nameru organa država zaduženih za bezbednost da konačno promene stav po ovom pitanju i oslobode nas bespotrebnog maltretiranja i ponižavanja na aerodromima širom sveta. Inicijativa za izradom standardizovane biometrijske identifikacione kartice proizilazi iz potrebe da se na neki način pilotima da pravo da se bez zadržavanja i svakodnevnog podrvgavanja štetnom zračenju kreću kroz takozvane sigurnosne krugove aerodroma. ECA je ovu inicijativu obrazložila i pred Evropskom komisijom, koja još uvek "radi na donošenju konačnog stava". Poenta cele priče je u vraćanju pilota u sistem bezbednosti, gde mu je i mesto, jer kako su američki piloti naveli tokom svoje akcije odbijanja da se podvrgnu skeniranju "Piloti upravljaju najsmrtonosnijim oružjima današnjice koje teroristi mogu da iskoriste u svoje svrhe. Zašto se onda piloti, kojima je cilj da se pre svega odbrane od terorističkih napada, podvrgavaju skenerima?"
Međunarodno udruženje linijskih pilota (IFALPA) je u svom cirkularnom dopisu članovima asocijacije, koje je u isto vreme bilo upućeno javnosti iznelo stav da se pre uvođenja bilo koje nove mere bezbednosti mora uzeti u obzir specifičan status pilota u lancu bezbednosti. IFALPA je takođe podržala inicijativu da se, ako je to zaista potrebno standardizuje nova vrsta identifikacione katrice, čime bi se zadovoljili interesi organa bezbednosti, ali i sa pravom postavlja pitanje da li se pilot, samim tim što se u aerodromskim prostorijama pojavljuju u uniformi, jasno izdvajaju od ostalih putnika.
Sve u svemu, borba za ostvarenje ciljeva sadržanih u inicijativi pilotskih asocijacija da se pilotima vrati mesto u lancu bezbednosti još uvek traje i čini se da će biti mukotrpna i dugotrajna. Države svojim rigidnim stavom na temu bezbednosti nikako ne doprinose da se ovaj problem reši, ali i kompanije koje gledaju isključivo komercijalan interes. Kada će se i kako ova priča završiti, to niko zaista ne može ni da pretpostavi.
Aleksandar Jacimovic
Aleksandar Jacimovic
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 37
Join date : 2010-12-01
Age : 59
Location : LYBE

https://www.facebook.com/aleksandar.jacimovic

Back to top Go down

Nemoj po glavi druze plavi... Empty Nedoumica...

Post  cvetko Fri Dec 03, 2010 12:18 pm

Ja se izvinjajem, ali ,,skeniraju,, li i stjuardese?
I kako stoje sa osobljem koje bi to trebalo da radi? Very Happy

Šala jarani.
Hvala drug, jako interesantna tema.
Imao bih i jedan davni lični doživljaj po ovoj temi.'91. smo doblili neke Staff identiti card, ko fol da nas ne akaju na aerodromima, raznim, diljem Juge.
Ja probo' dal' radi ovde na Niškom i pandur me samo zapišo' i reko' ,,Možeš sa tim...,, ili šta već.
Ali opisaću to ne nekom drugom mestu.
Žao mi je, prilično dugo sam van vazduhoplovstva ali izgleda da što se stvari više menjanju sve više ostaju iste.

Sjajan članak.
Hvala lave.

Vojo.
Cool
cvetko
cvetko
cekajuci stalni angazman
cekajuci stalni angazman

Posts : 26
Join date : 2010-11-30
Age : 56
Location : Sjeverozapadna Azija

Back to top Go down

Nemoj po glavi druze plavi... Empty Re: Nemoj po glavi druze plavi...

Post  SINGAPURCANAC Fri Dec 03, 2010 9:25 pm

Ja se izvinjajem, ali ,,skeniraju,, li i stjuardese?
I kako stoje sa osobljem koje bi to trebalo da radi?

O tome sta je tebi palo na pamet vodi se veca rasprava u profesionalnim krugovima i siroj javnosti nego sletanju po magli.

Taj security je stvarno diskutabilan ali niko nema petlju da ukine procedure.
a da su nelogicne jesu?
Damo nekome dozvolu kontrolora letenja ili pilota/kapetana ali ga proveravamo nakon toga kad ulazi na posao da li ima identifikacionu karticu. Suspect No confused scratch
A identifikacionu karticu mozes napraviti u prvoj firmi iza coska za dolar dva.

Ali ....

p.S. samo da Vam ispricam kako je biti vlast. king
sinoc na poslu u toku sredjivanja foruma,podesavanja funkcija,zar se ne vidi da je forum danas bolji Very Happy , dodjem do funkcije ,current activity on forum. tu vidim sebe ASdministrator gleda forum index ,ali i IP nekog gosta.
Kliknem na IP kad ono lokacija Sjedinjene Americke Drzave. Virdzinija,bato.
nema zajebancije. Veseli gost nam gleda odeljak Security/safety.
I jos par njih posle njega.
Opustim se konacno,kad sam shvatio da smo posteni momci, i da nam ovi samo mogu pomoci.

MI PODSTICEMO POVECANJE BEZBEDNOSTI u VAZDUSNOM SAOBRACAJU.
te u tom kontekstu ako mogu braca da nas malo linkuju i promovisu ,pomoglo bi nam.
pirat
SINGAPURCANAC
SINGAPURCANAC
Admin

Posts : 415
Join date : 2010-11-29
Age : 49
Location : mauritius,soon or later

https://letenje.forumotion.com

Back to top Go down

Nemoj po glavi druze plavi... Empty Re: Nemoj po glavi druze plavi...

Post  damirAERO Sat Feb 19, 2011 6:10 am

Kad smo kod sigurnosti, izraelski EL-AL na svakom internacionalnom letu ima jednog ili nekoliko policajaca u civilu, posada mora zavrsiti obuku Kraw Magae a spotere nerijetko policija tjera sa pozicija prije nego EL-AL-ov avion slijece. Neznam koliko je tocna informacija ali Mossad (il kako se vec zove), izraelska obavjestajna sluzba u suradnji sa drzavom pilotima daje unos vatrenog oruzja u kokpit za slucaj samoobrane
damirAERO
damirAERO

Posts : 13
Join date : 2011-02-15

Back to top Go down

Nemoj po glavi druze plavi... Empty Re: Nemoj po glavi druze plavi...

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum